18 Kasım 2010 Perşembe

Siyah, beyaz, gri ve kırmızı, turuncu, sarı, yeșil, mavi, lacivert, morBembeyaz bir insan, sari-mavi bir adadan çıkıp, gri-mavi șehirler gezmeye bașlamıș. Yanına birtek özlemini duyduğu günlerin siyah-beyaz resimlerini almıș. Siyah-beyaz resimlerle, gri-mavi șehirler gezmiș.Gri-maviden sıkıldıkça, siyah-beyaza bakıp, sarı-mavi adasını hatırlamaya çalıșmıș. Sonunda anlamıș; siyah-beyaz resimlerden, ne sari hatıralar nede mavi umutlar çıkamazmıș. Sıkılmıș! Siyah beyazdan, gri maviden, beyaz insan herșeyden. Bırakmıș siyah-beyaz resimleri elinden. Siyah-beyaz, gri-mavide kolayca eriyip yok olmuș. Beyaz insanda gri-mavide yok olmuș. Mavi denizle, mavi gökün birleștiği, gri ufuktaki sarı adanın yok olduğu gibi. Dünya soğumuș, soğumuș; buz tutmuș. Heryer buz mavisi ve kül grisi olmuș. Sarı saatler, siyah günlere; siyah günler, gri aylara; gri aylar, beyaz yıllara dönüșmüș.
Belirmiș sonra beyaz buz insan ufukta. Anlamıș ki beyaz insan beyaz buzda görünmez oluyor. Elinde sımsıkı tuttuğu rengarenk kurdeleler. Kurdeleler ufka kadar uzanıyor. Tüm gücüyle çekmiș kurdeleleri ve ufukta altın sarısı bir güneș doğmuș. Güneșten çıkan herbir ıșık hüzmesi renkli bir kurdeleymiș. Kırmızı, turuncu, sarı, yeșil, mavi, lacivert ve mor. Buzlar erimiș. Beyaz buz insan erimiș, renkli güneș insan olmuș.

Bu hikayeyi tüm beyaz insanlar için yazdım.Herseyi sadece rengiyle tanımlayan insanlar icin açıklayayım; Buradaki beyaz insan ülkesini kaybetmiș insan olarak tanımlanmıștır. Atın ellerinizdeki siyah-beyaz resimleri. Kayboldu o günler ve o ülke. Kaybeden olduk bu bitmeyen savașta. Unutmayın ki șehit olmaktan iyidir. Dünü unutun ama bugünde uyumayın ne olur. Bir Londra gezimde elime tutturu verdi kıbrıslı bir kız rengarenk kurdeleleri. Dedi ki: Bak, çalıștığım yerde dünyanın heryerinden gelen kurdeleleri satıyoruz. Gülümsedi.
O kız șimdi rengarenk. Seneler önce bıraktı elinden o siyah-beyaz resimleri. Zaman kendini geliștirme zamanıdır ey beyaz insanlar! Tutun birer renkli kurdelenin ucundan ve çekin tüm gücünüzle. Dünyanın renkleri sizi bekliyor. Çık, bașka diller, kültürler, cinsler, cinsiyetler öğren. Göreceksin ki beyazlığın, renkli bir arka planda daha beyaz görünecektir ama unutma ki beyaz, bir renk değildir. Cesurca sev o renkleri. Birgün kırmızı ol, birgün yeșil, birgün turuncu, birgün mor. Senin ayricalığın olarak gör beyaz benliğini. İliștir kalbine bu renkli kurdeleleri. En parlak rengin olsun sevgi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder